niedziela, 23 kwietnia 2017

Zegar - nasz miernik czasu


 źródło obrazka: internet (1)

„Mam sześćdziesiąt kilo wagi, dwa metry kwadratowe tkaniny, dziewięćdziesiąt centymetrów w pasie i pięć godzin, by uszyć sukienkę!”, a żeby móc to wszystko zmierzyć, to stoję na wadze z centymetrem krawieckim w ręku... spoglądam na ścianę, a tam wisi on... mój „miernik” czasu i wygląda na to, że to właśnie on jest bohaterem tego postu! Zapraszam do lektury!


Tyka, dzwoni lub chodzi bardzo cichutko. Elektroniczny lub analogowy. Na ścianie, półce lub na ręce. Tak, to nasz zegarek. Nieodłączny element codzienności, który odmierza nasz czas. Dzięki niemu wiemy, jak dawno temu wstaliśmy z łóżka, a ile nam zostało zanim wyjdziemy do pracy. Wyobraźcie sobie, że nagle zegary przestają istnieć. Straszne, prawda? Zaczyna panować chaos. Tramwaje jeżdżą jak chcą. Ludzie przychodzą do firmy, jak się obudzą. Być może ktoś pobił rekord świata w maratonie, ale nikt nie może tego sprawdzić. Istny chaos. Człowiek ma chyba taką potrzebę dążenia do porządku, dlatego wynalazł zegary.

Pierwszy i najstarszy z nich, to zegar słoneczny (un cadran solaire), który do mierzenia upływu czasu (pour mesurer l'écoulement du temps) używany był już w starożytności. Ponoć najstarszy odkryty zegar słoneczny znajduje się w Egipcie, a jego tarcza datowana jest na XVIII wiek p.n.e.

UN CADRAN SOLAIRE – zegar słoneczny
 
źródło obrazka: internet (2) 

Z upływem czasu (au fil du temps) zaczęto stosować inny, bardziej nowoczesny przyrząd do pomiaru czasu, składający się przeważnie z dwóch szklanych baniek połączonych rurką, przez którą w określonym czasie pod wpływem siły grawitacji spadał piasek – chodzi oczywiście o klepsydrę (un sablier), która znana była już na 1500 lat p.n.e. Nazwa urządzenia pochodzi oczywiście od zawartej w środku substancji - piasku (le sable).

UN SABLIER – klepsydra

 źródło obrazka: internet (3)

Zegar mechaniczny (une horloge mécanique), wykorzystujący wahadło (le balancier) został wynaleziony w Chinach w VIII wieku n.e., a w Europie pojawił się ponad 100 lat później. Od tego czasu na dobre rozpoczęła się era zegarów. Niejeden kolekcjoner antyków posiada w domu jeszcze stary piękny wielki zegar wahadłowy (une pendule).

UNE PENDULE – zegar wahadłowy

 źródło obrazka: internet (4)


Obecnie mamy do dyspozycji zarówno zegary analogowe (analogique), jak i cyfrowe (digital) i to one wskazują nam upływający czas. Warto pamiętać, że francuzi rozróżniają nazwę zegara, który wisi na ścianie (une horloge) od zegarka naręcznego (une montre).


UNE HORLOGE – zegar (na ścianie)

źródło obrazka: internet (5)


UNE MONTRE – zegarek (na rękę)

 źródło obrazka: internet (6)

Zegarki mogą mieć zastosowanie w wielu dziedzinach, ale zawsze grają tą samą rolę (jouer le même rôle) – odmierzają czas. Komu? Na przykład szachistom podczas rozgrywania partii towarzyszy zegar szachowy (une pendule d'échecs):

UNE PENDULE D’ÉCHECS – zegar szachowy

 źródło obrazka: internet (7)


A czy wiecie, co znaczy dźwięk tic-tac? To znaczy, że zegar tyka (l’heure tourne).
(1) http://katalog.pbspolska.eu/zegary/19653-zegar_scienny_q_connect_wels_37_5cm_czarny.html
(2) http://www.eko.uj.edu.pl/weiner/zegary_www/zegarsloneczny/zegar.html
(3) http://www.menshealth.pl/zdrowie/Jak-powstrzymac-starzenie-sie,5344,1
(4) http://keywordsuggest.org/gallery/374477.html
(5) http://www.laredoute.fr/pplp/100/75363/75443/cat-84016.aspx 
(6) http://fashionworldcompl.shoper.pl/pl/p/Giancomo-Massano-Alnilam-/1560 
(7) http://www.bpi.fr/3---agenda/tournoi-dechecs--blitz-2x5-min-en-7-rondes