sobota, 6 maja 2017

Kilka słów o lotnictwie pasażerskim

 źródło obrazka: internet (1)

Nie zaglądałam tu ostatnio, a wszystko przez to, że zrobiłam sobie długi weekend majowy. Wybrałam się z moją koleżanką z pracy do Gdańska, a że ubarwiłyśmy naszą podróż lotem samolotem, to pomyślałam sobie, że może warto skrobnąć kilka słów na temat podniebnych wojaży. Poczęstuję Was garstką samolotowych informacji, wplatając w to trochę naszego ukochanego francuskiego języka. Kto z Was lubi oglądać świat z lotu ptaka (à vol d’oiseau)?

Patrząc, jak daleko zaszedł przemysł lotniczy, aż się nie chce wierzyć, że kiedyś mówiło się, że zbudowanie maszyn cięższych od powietrza jest niemożliwe. Obecnie na niebie dziennie lata średnio ponad 10 000 maszyn. Niesamowite! Jeśli chcecie podglądnąć, ile w tym momencie samolotów odbywa wędrówkę nad naszymi głowami, kliknijcie TUTAJ.

Wyróżniamy dwa typu lotnictwa:
* lotnictwo cywilne (l’aviation commerciale),
* lotnictwo wojskowe (l’aviation militaire)
i na temat tego pierwszego powiemy sobie kilka słów. Pierwsza linia lotnicza (une compagnie aérienne) w historii powstała na początku ubiegłego wieku w Niemczech i nazywała się DELAG, a jej maszynami latającymi zamiast samolotów były sterowce wypełnione w środku gazem lżejszym od powietrza: helem lub wodorem. Warto dodać, że na kilka lat przed powstaniem firmy DELAG, pierwszy lot sterowca Zeppelin z pięcioma osobami na pokładzie odbył się w 1900 roku. 

UN BALLON DIRIGEABLE – sterowiec
 
źródło obrazka: internet (2)

Mniej więcej w czasach, kiedy sterowce cieszyły się dużą popularnością, amerykańscy bracia Wright skupiali się na stworzeniu latających obiektów cięższych od powietrza. Stali się sławni w 1908 roku, kiedy zademonstrowali pierwszy samolot w Europie. Wtedy też dokonali pierwszego lotu z pasażerem. Niestety maszyna w trakcie lotu utraciła śmigło (une hélice) i doszło do wypadku lotniczego (un accident aérien), w wyniku którego zmarła jedna osoba. 

UNE HÉLICE – śmigło
  
źródło obrazka: internet (3)

Jak nietrudno się domyślić, fakt, że człowiek stworzył maszynę zdolną do latania zachęcił wielu do podjęcia trudu stworzenia samolotu, który stałby się środkiem transportu (un moyen de transport) na dobre goszczącym w codziennej komunikacji. I tak więc pierwsza połowa ubiegłego wieku wiązała się z ogromnym rozwojem w lotnictwie. 

Obecnie nikt się nie dziwi, że na niektórych lotniskach starty i lądowania odbywają się częściej, niż co minutę, a pojedynczy samolot pasażerski (un avion de ligne) jest w stanie przewieźć kilkaset osób. Statystyki mówią, że latanie jest bezpieczniejsze, niż jazda samochodem, pociągiem, czy podróż statkiem, jednak wiele osób ciągle odczuwa strach przed lataniem. Wypadki niestety ciągle się zdarzają, a gdy już do takiego dojdzie, to najczęściej w jego wyniku ginie wiele ludzi.

UN AVION DE LIGNE - samolot pasażerski

źródło obrazka: internet (4)

Czy mały ptak może stanowić niebezpieczeństwo dla samolotu?

Choć wydaje się to być może nawet śmieszne, to jednym z powszechnych zagrożeń dla bezpieczeństwa transportu powietrznego jest kolizja samolotu z ptakiem (une collision en vol avec un oiseau). Samoloty mkną między chmurami średnio z prędkością 700-1000 km/h, a więc napotkanie stada ptaków może zakończyć się tragedią. Pierwsza oficjalna wzmianka o takim zdarzeniu pochodzi z 1912 roku, kiedy to samolot w wyniku zderzenia z mewą (une mouette) spadł do morza i zatonął. Nie był to odosobniony incydent, bowiem na przestrzeni lat 1960-2004, ponad 400 samolotów zderzyło się z ptakami i uległo katastrofom, odbierającym życie około 370 osobom. Jak nietrudno się domyślić – takie sytuacje najczęściej mają miejsce podczas startu (le décollage) i lądowania (l'atterrissage).

UNE MOUETTE - mewa

źródło obrazka: internet (5)

 
A Wy, moi drodzy czytelnicy, lubicie latać?


(1) http://www.smartage.pl/airbus-a380-najwiekszy-samolot-pasazerski-swiecie/
(2)http://czasgentlemanow.pl/2013/07/niesamowita-podroz-sterowcem-dookola-swiata-lz-127-graf-zeppelinniesamowita-podroz-dookola-swiata-sterowcem-lz-127-graf-zeppelin/
(3) http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=7462
(4) http://www.topnaj.pl/najwieksze-samoloty-pasazerskie/
(5)http://www.clanga.com/index.php/gallery/show_by_birdname/Ptaki%20pospolite/mewa+srebrzysta/2