sobota, 15 lipca 2017

Czasowniki ÉTEINDRE, ENTENDRE i ÉTENDREWybrałam trzy - nazwijmy je "trudne" - czasowniki, które znaczą zupełnie co innego, natomiast mają podobną pisownię i brzmienie. Problem w tym, że błędnie wypowiedziana głoska może z jednego czasownika uczynić inny, zmieniając sens zdania w kompletnie niezrozumiały bełkot. Dziś nauczymy się raz na zawsze, jak poprawnie wypowiadać te trzy czasowniki. A celem utrwalenia zyskanej umiejętności przygotowaliśmy dla Was ćwiczenie w formie nagrania mp3 :) Do dzieła!

Na początek mała uwaga - podane czasowniki mogą mieć więcej znaczeń, niż te wypisane na obrazku, więc tym zajmiemy się w innych postach. Dzisiaj skupimy się na POPRAWNEJ WYMOWIE. Ściągnijcie sobie plik mp3, który macie poniżej i powtarzajcie po native speakerze słowa i zdania z obrazka:

Plik mp3 do ściągnięcia:
Rysunek:

Jak już wyłapiecie różnicę w wymowie tych trzech bezokoliczników, to popatrzcie na ich koniugację w czasie teraźniejszym. Zapoznajcie się z nią.


éteindre
entendre
étendre
j'éteins
j'entends
j'étends
tu éteins
tu entends
tu étends
il éteint
il entend
il étend
nous éteignons
nous entendons
nous étendons
vous éteignez
vous entendez
vous étendez
ils éteignent
ils entendent
ils étendent


A teraz mamy dla Was przygotowane ćwiczenie. Wystarczy, że przygotujecie kartkę papieru i ołówek, oraz ściągnięcie poniższy plik mp3.

Ćwiczenie.
Francuz przeczyta Wam 18 skoniugowanych czasowników z tabelki. Po każdym wyrazie będziecie mieli ok. 15 sekund na zapisanie tego, co usłyszeliście. Sprawdzicie, czy faktycznie odróżniacie wymowę poszczególnych czasowników, gdy są one odmienione przez osoby.

Ćwiczenie do ściągnięcia:

Nie wiecie, czy dobrze zapisaliście usłyszane słowa? Sprawdźcie to! Poniżej karta odpowiedzi.

Odpowiedzi do ściągnięcia:

Na facebooku w komentarzu pod postem napiszcie, ile udało Wam się zdobyć punktów!