poniedziałek, 11 września 2017

FISZKA Z GRAMATYKI: Passé composé a imperfait


Cześć!

Odkąd na blogu pojawiła się zakładka "gramatyka" krążę tam trochę po omacku, próbując znaleźć jak najlepszy sposób na przedstawienie za pomocą ilustracji w sposób przystępny zagadnień z gramatyki...

...i chyba nareszcie wymyśliłam coś, co mnie samej się podoba, więc może i Wam będzie odpowiadać, a mianowicie...

FISZKI Z GRAMATYKI ! :)

Skoro istnieją fiszki do nauki słówek, czemu by nie zrobić fiszek do nauki gramatyki? Proponuję Wam przejrzyste ilustracje z małą dawką gramatyki, aby niektórym z Was pomogło usystematyzować wiedzę, lub włożyć w odpowiednie miejsce ostatnie brakujące puzzle do pełnego zrozumienia danego zagadnienia z gramatyki :)

Na początek FISZKA przedstawiająca słowa, które mogą współtowarzyszyć czasowi passé composé lub imparfait. Konstruując zdanie i mając na uwadze te wyrazy, może łatwiej Wam będzie wybrać odpowiedni czas.

Zasadnicza różnica między tymi dwoma czasami jest następująca:

* passé composé - wyraża czynność, która się zakończyła w przeszłości i miała miejsce w określonych ramach czasowych. Spójrzcie na słowa w tabelce, np. "hier", "il y a 5 jours" ect.. pokazują, kiedy dokładnie czynność miała miejsce.

* imparfait - wyraża czynność trwającą jakiś czas w przeszłości, ale nie wiemy, kiedy dokładnie ta czynność się zaczęła i skończyła - nie jest to istotne. Znowu zwróćcie uwagę na słowa w tabelce, np. "tous les jours", "chaque matin" ect.. pokazują, że coś się działo np. każdego dnia, albo ranka, ale nie jest istotne kiedy dokładnie

Najlepiej sami popatrzcie sobie na ilustrację i przeanalizujcie :)

Jeszcze na Francuskim Notesiku będą się pojawiać fiszki z tymi dwoma czasami przeszłymi, bo temat nie jest oczywiście wyczerpany.
Więcej tabelek z tej serii znajdziecie tutaj: