środa, 31 stycznia 2018

Gra w karty do nauki języka francuskiego


Moi kochani! Obiecałam Wam, że rok 2018 będzie pełen niespodzianek i nowych projektów na blogu. No i nadchodzi właśnie ten moment, by odkryć przed Wami pierwsze karty :) ...i.... pograć w karty! Wystarczy Wam drukarka, nożyczki i ewentualnie jakiś materiał do zalaminowania kart... byście mogli zagrać w grę MOJEGO AUTORSTWA! Nie przedłużając, zapraszam Was gorąco do przeczytania postu!Ciągle jesteśmy w temacie zdrowia i poznajemy coraz więcej słówek z nim związanych. Ja chcę, by nauka - paradoksalnie - była łatwiejsza wtedy, gdy jest coraz więcej materiału :) Dlatego przygotowałam specjalnie dla Was grę w karty, dzięki której nauczycie się nowych wyrazów i utrwalicie wiedzę przez fantastyczną zabawę!


Gra jest mojego autorstwa - zarówno pomysł, jak i wykonanie. Nie zgadzam się na wykorzystywanie pomysłu oraz materiałów (np. na prywatnych korepetycjach, czy w szkole) bez mojej zgody, ani nie wyrażam zgody na ich sprzedaż. Grę udostępniam wyłącznie do celów prywatnych, to znaczy do nauki w domu. 
Wszystkich, którzy zauważą, że moje karty zostały wykorzystane na innych stronach, proszę o kontakt!PRZYGOTOWANIE KART DO GRY:

Poniżej przygotowałam dla Was 10 ilustracji. Każda z nich zawiera po 8 kart.
1. Ilustracje należy wydrukować, najlepiej stosując do tego kolorowy tusz, aby przyjemniej się grało!
2. Ponieważ kartki papieru są cienkie, to dobrze jest wydrukowane ilustracje przykleić do sztywnych tekturek. Jeśli chce się mieć ładne karty, to drugą stronę (która będzie stanowiła tył kart) należy obkleić jakimś kolorowym papierem. Może być to papier na prezenty :)
3. Następnie należy powycinać karty.
4. Potem dobrze jest zalaminować karty, żeby się nie zniszczyły (np. w jakimś punkcie ksero, lub jeśli nie chcemy wydawać na to pieniędzy, to zakleić z obu stron przeźroczystą taśmą klejącą. W sklepie papierniczym są taśmy większych rozmiarów).
5. Jesteśmy gotowi do gry :)
REGUŁY GRY:

1. Gra zawiera 80 kart (40 kart z ilustracjami i polskim słownictwem oraz 40 odpowiadających im kart z francuskim tłumaczeniem) i przeznaczona jest dla 2-6 osób! Do gry poza kartami należy przygotować kartkę i długopis.

2. Na początku należy rozdać wszystkim graczom po 8 kart.

3. Rozpoczecie gry: 

a) WYŁOŻENIE PAR NA STÓŁ:
Każdy z graczy sprawdza, czy w otrzymanym zestawie ośmiu kart posiada dwie pasujące do siebie karty: jedną z ilustracją, a drugą z francuskim tłumaczeniem (tak, tak, trzeba znać przynajmniej część słownictwa!). Wśród 80 kart jest 40 par, a pojedyncza para wygląda tak, jak na poniższym rysunku (w prawnym dolnym rogu na karcie z ilustracją znajduje się cyfra - oznacza ona ilość punktów):

Jeżeli gracz posiada jakieś pary, to wykłada je przed siebie na stół, tak by inni gracze widzieli. Każda znaleziona para przynosi graczowi punkty (na rysunku powyżej jest to 5 pkt), kóre zostaną podliczone na koniec gry. Ale uwaga! Jeśli gracz się pomyli i sparuje dwie karty, które do siebie nie pasują (bo pomylił tłumaczenie), a inny gracz to zauważy (należy powiedzieć, gdy się zobaczy pomyłkę!), to gracz, który się pomylił traci 5 pkt, a gracz, który znalazł błąd zyskuje 5 pkt! Punkty stracone (w wartościach ujemnych) i zyskane należy zapisać na kartce. Jeżeli doszło do pomyłki, to karty oczywiście wracają do gracza, który je pomylił.

b) ZMIANA ILOŚCI KART DO 6:
 
Po wyłożeniu par na stół (zanim dojdzie do rozwoju gry) nie wszyscy gracze mają w rękach po 8 kart, a powinni mieć w tym momencie (i w dalszej części gry) po 6 kart! Jak tego dokonać?

Po sprawdzeniu par mamy następujące możliwości:

- GRACZ NIE WYŁOŻYŁ PARY (bo nie miał, lub po prostu nie wiedział, że ma, bo nie znał tłumaczenia, a bał się pomylić, żeby nie stracić punktów) - ma więc w ręku 8 kart. Niestety, ale dwie karty (sam wybiera które) musi odłożyć pod spód talii leżącej na stole. Karty w talii są poukładane jedna na drugiej ilustracjami do dołu!!!

- GRACZ, KTÓRY WYŁOŻYŁ JEDNĄ PARĘ - ma w tym momencie 6 kart, więc jest gotowy do rozpoczęcia gry i nie musi nic robić.

- GRACZ, KTÓRY WYŁOŻYŁ DWIE PARY - ma w tym momencie 4 karty, czyli brakuje mu 2 (aby w sumie miał w rękach 6 kart) do dalszej gry. Gracz ten dobiera więc dwie karty z kupki. Jeżeli będzie miał jakieś pary, to wykłada na stół, a jeśli nie to zachowuje łącznie sześć kart w rękach. Proces pobierania kart może się powtórzyć kilkukrotnie (w zależności od tego, na ile par trafi gracz). Ważne, by na końcu miał 6 kart.

- GRACZ, KTÓRY WYŁOŻYŁ TRZY PARY - ma w tym momencie 2 karty i dobiera z kupki 4 karty, tak aby miał sześć kart w ręce. Jeśli w dobieranych kartach znajdzie pary, to wykłada je na stół i ponownie dobiera karty. Proces może się powtórzyć kilka razy. Należy go powtórzyć do momentu, aż będzie miał w ręce 6 kart.

- GRACZ, KTÓRY WYŁOŻYŁ CZTERY PARY - nie ma w tym momencie żadnych kart w rękach. Dobiera więc 6 kart z kupki. Jeśli w dobieranych kartach znajdzie pary, to wykłada je na stół i ponownie dobiera karty. Proces może się powtórzyć kilka razy. Należy go powtórzyć do momentu, aż będzie miał w ręce 6 kart.

4. Rozwinięcie gry:


a) KAŻDY Z GRACZY BIERZE KOLEJNO KARTY Z KUPKI, ALE ZAWSZE MUSI MIEĆ 6 KART W RĘKU:

Gdy już każdy z zawodników ma w ręce po 6 kart, to pierwszy z nich ciągnie kartę z kupki (ma w tym momencie 7 kart w rękach) i sprawdza, czy ma parę:
- jeśli tak, to wykłada ją na stół. Na ręce zostaje mu 5 kart, a powinien mieć 6, więc ponownie ciągnie kartę z kupki. Jeśli ma parę, to ją wykłada, a jeśli nie, to nic więcej nie robi. Proces pobierania kart z kupki następuje tyle razy, ile zostaje znaleznionych par. Ważne, by swój ruch zakończył z 6 kartami w ręku.
- jeśli nie (a ma w tym momencie 7 kart w ręku), to jedną (wybraną przez siebie kartę) odkłada na stół.

Potem to samo czynią kolejni gracze.

5. Zakończenie gry:

Na koniec pojawia się moment, w którym nie ma już kupki kart.
W tym momencie gracze ciągną karty jeden od drugiego - tzn. każdy kolejny gracz wybiera kartę (nie widząc jej!) od swojego poprzednika, a potem od niego kartę ciągnie kolejny gracz.
W dalszym ciągu gracze szukają par.
Gra trwa tak długo, aż wszyscy gracze pozbędą się kart.
Na koniec należy podliczyć punkty i wygrywa ten, kto zdobędzie ich najwięcej!

Powodzenia!

Dajcie koniecznie znać, czy polubiliście grę!

Jeśli tak i napiszecie swoje opinie w komentarzach tu lub na facebooku, to wkrótce pojawi się rozszerzenie do niej, więc bądźcie czujni.

A poniżej macie ilustracje do pobrania i wydrukowania.

Udanej zabawy (i nauki!):